Parabiblia - Dziesięciu meneli

on 24 July 2019 by Alexandr Flek

Parabiblia - to książka o tym jak mogłaby wyglądać historia Jezusa gdyby wydarzyła się dzisiaj. Alexandr Flek - czeski biblista, tłumacz oraz teolog ewangelicki przenosi opowieści biblijne do współczesnych Czech. Jego wersje relacji biblijnych mają na celu pomóc dzisiejszym Czechom zrozumieć o co chodzi w biblijnych tekstach, do których przeciętny Czech nie zagląda, a nawet jeśli zagląda, to prawdopodobnie i tak nie rozumie jednostek miary i wagi, nazw geograficznych, zagadnień kulturowych. Wersja polska jest próbą umiejscowienia tej historii we wspólczesnej Polsce. 

 


Dziesięciu meneli

Jezus wysiadł z pociągu na Dworcu Wileńskim i wyruszywszy w stronę Pragi-Północ przechodził przez ciemny skwer Żurowskiego. Raptem dziesięciu meneli zagrodziło mu drogę: “Kierowniku, poratowałbyś piątakiem?”. 

Jezus popatrzył na nich i powiedział: “Idźcie i zróbcie sobie testy na HIV”. A ci poszli i po drodze zostali uzdrowieni. 

Kiedy jeden z tych meneli zobaczył, że jest zdrowy, w te pędy poleciał z powrotem. Rzucił się przed nim na kolana i zaczął mu dziękować. Był to Cygan. 

“Czyż nie dziesięcioro z was używało tej samej strzykawki?”, dziwił się Jezus. “Gdzie jest pozostałych dziewięciu? Nikt z nich nie wrócił by oblewać to, że są czyści, jedynie ten Rom?”.

Jezus zwrócił się do niego i powiedział: “Głowa do góry, ziomuś. Będzie wporzo”. 

 

•••

"A w drodze do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wioski, wyszło mu naprzeciw dziesięciu trędowatych mężczyzn, którzy stanęli z daleka. I donośnym głosem zawołali: Jezusie, Mistrzu, zmiłuj się nad nami!

Kiedy ich zobaczył, powiedział do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Lecz jeden z nich, widząc, że został uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem. I upadł na twarz do jego nóg, dziękując mu. A był to Samarytanin.

Jezus zaś odezwał się: Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Nie znalazł się nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec. I powiedział do niego: Wstań, idź! Twoja wiara cię uzdrowiła".

Ewangelia wg. św. Łukasza 17:11-19.

 

Tłumaczenie i adaptacja wersji polskiej: Aleksander Nezamutdinov 
Pozostałe ParaHistorie można znaleźć __TU__.

author image
Alexandr Flek - urodził się w 1968 r. w Hradec Králové, Czechy. Teolog, kaznodzieja oraz tłumacz Biblii. Dorastał w rodzinie ateistów, a w roku 1987 został chrześcijaninem. Ukończył biblistykę na uniwersytecie w Uppsali oraz Pradze. Obecnie jest doktorantem na kierunku teologii starotestamentowej na Wolnym (Vrije) Uniwersytecie w Amsterdamie. jego przekład Pisma Św. na czeski Biblia21, nad którym pracował przez 15 lat i ukazał się w roku 2009, został bestsellerem. Pomagał w zakładaniu kilku wspólnot chrześcijańskich. Żonaty, ma czwórkę dzieci, dwóch wnuków, mieszka w Pradze.