Parabiblia - Sieci

on 06 June 2019 by Alexandr Flek

Parabiblia - to książka o tym jak mogłaby wyglądać historia Jezusa gdyby wydarzyła się dzisiaj. Alexandr Flek - czeski biblista, tłumacz oraz teolog ewangelicki przenosi opowieści biblijne do współczesnych Czech. Jego wersje relacji biblijnych mają na celu pomóc dzisiejszym Czechom zrozumieć o co chodzi w biblijnych tekstach, do których przeciętny Czech nie zagląda, a nawet jeśli zagląda, to prawdopodobnie i tak nie rozumie jednostek miary i wagi, nazw geograficznych, zagadnień kulturowych. Wersja polska jest próbą umiejscowienia tej historii we wspólczesnej Polsce. 


Sieci

Kiedyś Jezus przechodził nieopodal molo w giżyckim porcie i spotkał dwóch kumpli z dzieciństwa, którzy montowali anteny by podłączyć swoje miasteczko do sieci. Byli to informatycy Szymek (znany później pod ksywą Rocky) oraz jego brat Andrzej. 

“Mam dla was propozycję”, powiedział do nich. “Chodźcie lepiej ze mną, pokaże wam jak łączyć ludzi!”. 

Bracia od razu zaczęli się ekscytować tym pomysłem. Zostawili swoje obiecujące kariery i poszli za nim zakładać sieć z ludzi.

Tuż pod Wilkasami spotkał on też dwóch innych kolegów z klasy - Kubę i Janka Żabczyńskich. Od lat zarządzali oni sieciami w rodzinnej firmie ich taty. 

Zaproponował im to samo i zaklepali umowę. Zostawili oni przedsiębiorstwo starego Żabczyńskiego i poszli zakładać Network, jakiego jeszcze nigdy nie było.

***

“A gdy Jezus przechodził nad Morzem Galilejskim, zobaczył dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i Andrzeja, jego brata, którzy zapuszczali sieć w morze; byli bowiem rybakami. I powiedział im: Chodźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi. 

Oni natychmiast porzucili sieci i poszli za nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, zobaczył innych dwóch braci, Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, jego brata, jak ze swoim ojcem Zebedeuszem naprawiali w łodzi swoje sieci. I wezwał ich. A oni natychmiast opuścili łódź i swego ojca i poszli za nim.”

Ewangelia wg. św. Mateusza 4:18–22 

Tłumaczenie i adaptacja wersji polskiej: Aleksander Nezamutdinov 
Pozostałe ParaHistorie można znaleźć __TU__.

author image
Alexandr Flek - urodził się w 1968 r. w Hradec Králové, Czechy. Teolog, kaznodzieja oraz tłumacz Biblii. Dorastał w rodzinie ateistów, a w roku 1987 został chrześcijaninem. Ukończył biblistykę na uniwersytecie w Uppsali oraz Pradze. Obecnie jest doktorantem na kierunku teologii starotestamentowej na Wolnym (Vrije) Uniwersytecie w Amsterdamie. jego przekład Pisma Św. na czeski Biblia21, nad którym pracował przez 15 lat i ukazał się w roku 2009, został bestsellerem. Pomagał w zakładaniu kilku wspólnot chrześcijańskich. Żonaty, ma czwórkę dzieci, dwóch wnuków, mieszka w Pradze.